Seppo Arimo Kääriäinen

Syntymäpaikka ja -aika: Iisalmi, Kirma 29.3.1948
Kotikunta: Iisalmi
Siviilisääty: Naimisissa. Vaimo Pirjo ja poika Otso
Ammatti: Kansanedustaja 21.3.1987 –
Tutkinnot: Ylioppilas 1967, valtiotieteen maisteri 1970, valtiotieteiden tohtori 2003
Päätoimet: Keskustapuolueen puoluesihteeri 1980 – 1990
Muut tehtävät: Keskustan varapuheenjohtaja 1994 – 2000. Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja 1991 – 1993

Eduskunnan toimielimet:
Valitsijamiehet (j) 7.4.1987 – 8.4.1991
Ulkoasiainvaliokunta (j) 9.4.1987 – 15.5.1987
Ulkoasiainvaliokunta (vj) 19.5.1987 – 10.4.1991
Valtiovarainvaliokunta (j) 2.10.1990 – 10.5.1991
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet (j) 16.4.1991 – 29.2.1992
Eduskunnan pankkivaltuusto (j) 1.3.1992 – 7.9.1993
Suppeampi pankkivaltuusto (1vj) 16.4.1991 – 13.5.1991
Ulkoasiainvaliokunta (j) 10.5.1991 – 31.7.1993
Suppeampi pankkivaltuusto (j) 14.5.1991 – 7.9.1993

EU-parlamentin yhteiskomitea (j) 1.1.1993 – 13.9.1993
EU-parlamentin yhteiskomitea (pj) 12.1.1993 – 13.9.1993
Talousvaliokunta (j) 28.4.1995 – 24.3.1999
Talousvaliokunta (vpj) 4.5.1995 – 24.3.1999
Ulkoasiainvaliokunta (vj) 7.4.1999 – 22.9.2000
Valtiovarainvaliokunta (j) 7.4.1999 – 29.2.2000
Valtiovarainvaliokunta (j) 1.3.2000 – 18.3.2003
Puolustusvaliokunta (pj) 2.4.2003 – 22.4.2003
Puhemiesneuvosto (j) 2.4.2003 – 24.6.2003
Eduskunnan I varapuhemies 23.4.2003 – 24.6.2003
Eduskunnan I varapuhemies 24.4.2007 – 19.4.2011

Kansliatoimikunta (j) 24.4.2007 – 20.4.2011
Puhemiesneuvosto (j) 24.4.2007 – 20.4.2011
Eduskunnan pankkivaltuusto (j) 3.5.2007 – 2008
Eduskunnan pankkivaltuusto (pj) 4.5.2007 – 2008
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (j) 1.6.2007 –
Kansainvälisten asiain foorumi (j) 20.6.2007 – 19.4.2011
Vapaaehtoisen maanpuolustuksen neuvottelukunta (pj) 2008 – 2011
Ulkoasiainvaliokunta (vj) 3.5.2011 –
Puolustusvaliokunta (vpj) 30.6.2011 –

Ministeriys:
Kauppa- ja teollisuusministeri (Aho) 1993 – 1995
Ministeri ulkoasiainministeriössä (Aho) 1993 – 1995
Puolustusministeri (Vanhanen) 24.6.2003 – 19.4.2007

Luottamustoimet:
Tammenlehvän Perinneliiton neuvottelukunta (j) 2008 – 2009
Iisalmen kaupunginvaltuusto (pj) 2009 – 2012
Iisalmen kaupunginvaltuusto (j) 2009 –
Pohjois-Savon maakuntahallitus (pj) 2013 –
UKK-Seura ry (pj) 2015 –

Julkaisut:
Suomen oma tie (1986), Haastaja (1989), Sitä niittää, mitä kylvää (2002), Meikäläisen mukaan (2015).